piątek, 25 stycznia 2013

Kalendarz Księżycowy - wprowadzenie.

Autor: Sophia Boann. Tłumaczenie: Annelie. Oryginał tutaj. 


Miesiąc (ang. month): miara czasu, odpowiadająca niemal pełnemu obrotowi księżyca (ang. moon) , licząca około 4 tygodni lub 30 dni lub 1/12 roku.

W Wicca uznawany jest zarówno Męski jak i Kobiecy aspekt Boskości. Symbolem Bogini, aspektu kobiecego, jest Księżyc, aspekt męski reprezentowany jest przez Słońce. 

Rok słoneczny zazwyczaj zawiera 12 pełnych cykli księżycowych, ale mniej więcej co około trzy lata zdarza się także trzynasta pełnia. Wiele kultur początkowo funkcjonowało według kalendarza lunarno-słonecznego, w którym główną rolę odgrywał księżyc. Kalendarz żydowski do dziś opiera się na tym systemie, wstawiając księżycowy miesiąc przestępny Adar II w danym roku, tak aby miesiące zgadzały się z porami roku.

Słowo miesiąc dawniej oznaczało księżyc, a w języku angielskim słowo month wywodzi się od słowa moon. Wiele krajów posługuje się nazwami miesięcy/księżyców związanych z ziemią i zmianami w przyrodzie. Większość państw europejskich porzuciła dawny system nazewniczy i przyjęła do swojego oficjalnego kalendarza nazwy romańskie. Niektóre jednak ciągle stosują dawne nazewnictwo - Polska jest tu dobrym przykładem.

Kalendarz księżycowy, z którym pracuję jest oparty na nazwach angielskich - mieszkając w Irlandii, uważam, że nazwy związane z ziemią są bardzo odpowiednie. (W Polsce często okresy przypadające na dany księżyc są trochę przesunięte względem nazw angielskich - przyp. tłum.) Podobnie jak w kalendarzu żydowskim, tu także co 3 lata dodajemy jeden księżycowy miesiąc przestępny, tak aby równowaga cyklu została zachowana. Dziś bardzo łatwo nam wyznaczyć czas, kiedy kończy się stary cykl, a zaczyna nowy - czas nowiu można po prostu wyliczyć. 

Warto dodać, że w starym systemie kalendarzowym nowy księżyc zaczynał się wtedy, kiedy pierwszy raz dostrzeżono go na niebie. Jeśli było pochmurno, "miesiąc" trwał po prostu o jeden dzień dłużej. 

Spoglądanie na Księżyc i świadomość jego cykli poprzez wieczorne spacery z obserwacją zmian pomagają zwiększyć naszą więź z Księżycem i jego rytmem.

W 2013 roku mamy następujące cykle księżycowe:

Cykl księżycowy Nów Pełnia
Snow Moon
(Księżyc Śnieżny)
Piątek 11 styczniaNiedziela 27 stycznia
Death Moon
(Księżyc Śmierci) 
Niedziela 10 lutego Poniedziałek 25 lutego
Awakening Moon
(Księżyc Przebudzenia)
Poniedziałek 11 marca Środa 27 marca
Grass Moon
(Księżyc Traw) 
Środa 10 kwietnia Czwartek 25 kwietnia
Planting Moon
(Księżyc Upraw) 
Piątek 10 maja Niedziela 25 Maja
Rose Moon
(Księżyc Róż) 
Sobota 8 czerwca Niedziela 23 czerwca
Lightning Moon
(Księżyc Błyskawic)
Poniedziałek 8 lipca Poniedziałek 22 lipca
Harvest Moon
(Księżyc Zbiorów) 
Wtorek 6 sierpnia Środa 21 sierpnia
Hunters Moon
(Księżyc Łowców) 
Czwartek 5 września Czwartek 19 września
Blood Moon
(Księżyc Krwi) 
Sobota 5 października Sobota 19 października
Tree Moon
(Księżyc Drzew) 
Niedziela 3 listopada Niedziela 17 listopada
Long Night Moon
(Księżyc Długiej Nocy)
Wtorek 3 grudnia Wtorek 17 grudnia

Jak możemy wykorzystać Kalendarz Księżycowy w Wicca i pogaństwie? 

Mimo że nie jest to "oficjalna" część Wicca, wiele kowenów pracuje z jakąś formą kalendarza księżycowego. W Wicca dążymy do połączenia z naturą i jej cyklami, a jednym ze sposobów osiągnięcia tego, jest celebracja 8 sezonowych świąt. Podobnie też jest podczas świąt związanych z cyklami księżyca: spotykamy się oczywiście podczas Esbatu, czyli pełni, ale niektóre koweny zbierają się także, aby świętować inne fazy - księżyc rosnący, malejący oraz ciemny.

Nazwy księżyca związane z ziemią i zmianami w przyrodzie odzwierciedlają to, co dzieje się w naturze w trakcie danego miesiąca i mogą przydać się jako element rytuału.

Jeśli praktykujesz samotnie, możesz przeprowadzić medytację skojarzeniową, dotyczącą nazwy konkretnego Księżyca. Zamknij oczy i znajdź swoje miejsce wewnętrznego spokoju i relaksu. Wypowiedz na głos nazwę: Księżyc Śnieżny. Twoim punktem wyjścia może być pierwszy obraz, jaki przyjdzie ci na myśl. Jeśli będzie to płatek śniegu, popatrz na niego oczyma wyobraźni i zobacz jakie następnie przyniesie skojarzenie. Może to być na przykład pokryte śniegiem pole. Podążaj za tymi skojarzeniami, dopóki nie poczujesz, że wyczerpałeś już wszystkie możliwości, albo dopóki nie stracisz koncentracji. Zapisz tyle skojarzeń, ile zapamiętałeś i zobacz czy możesz znaleźć jakiś wzór, który pomoże ci lepiej zrozumieć ten czas i ten cykl w naturze.

Jeśli pracujesz z grupą, możesz użyć tego ćwiczenia jako początku medytacji kierowanej (pathworkingu). W artykułach na tym blogu będę poddawać różne pomysły na to, co można wykorzystać w pathworkingach oraz jak je zacząć.

***

Kalendarz Księżycowy, o jakim piszemy, został opracowany przez Merlina Sythove. Historię jego powstania i źródła na których się opierał można znaleźć tutaj.


1 komentarz:

  1. Bardzo ciekawym jest to, że kiedyś nazwałem każdy z księżyców po kolei i wiele nazw albo się pokrywa z kalendarzem Merlina albo jest niesamowicie podobnych.

    OdpowiedzUsuń